Ремонт та технічне обслуговування лабораторного обладнання
Під технічним обслуговуванням лабораторного обладнання розуміються дії, які виконуються для забезпечення того, щоб ваше обладнання було в хорошому робочому стані та безпечно працювало. Сюди входить регулярне калібрування обладнання, очищення, мастило, огляд, тестування та багато іншого.
З іншого боку, управління лабораторним обладнанням має на увазі загальне управління та нагляд за вашим лабораторним обладнанням. Це включає ведення інвентарю, відстеження використання обладнання та графіків технічного обслуговування, координацію ремонту та заміни, а також забезпечення дотримання правил техніки безпеки.
Управління обладнанням також включає забезпечення належного розподілу та використання обладнання, складання бюджету на закупівлю та модернізацію обладнання, а також виявлення та вирішення будь-яких проблем, пов’язаних з обладнанням.
Комплексне технічне обслуговування: калібрування, повірка та атестація лабораторного обладнання
Простіше кажучи, обслуговування лабораторного обладнання спрямовано підтримку його у робочому стані, а управління лабораторним устаткуванням – на ширшій картині. Обидва важливі для підтримки цілісності та безпеки лабораторії, але мають різні завдання та обов’язки.
Керівники лабораторій часто покладаються на LIMS (системи управління лабораторною інформацією) для управління обладнанням та безперебійної роботи. За допомогою LIMS ви можете автоматизувати калібрування, обслуговування та моніторинг обладнання. Це гарантує оптимальну продуктивність вашого обладнання та заощаджує ваш час та зусилля, усуваючи необхідність ручного відстеження.
Хороша LIMS також може допомогти вам уникнути типового головного болю, пов’язаного з управлінням лабораторним обладнанням. Наприклад, він може автоматично планувати регулярні перевірки технічного обслуговування, відстежувати запаси та використання, а також надавати дані про продуктивність у режимі реального часу.
Це дозволяє вам зосередитися на дослідженнях, у той час як система бере на себе стомлюючі завдання з управління обладнанням. Взагалі, інвестиції в LIMS можуть бути розумним кроком для будь-якої лабораторії, яка прагне оптимізувати свою діяльність та збільшити термін служби свого обладнання.
Професійне технічне обслуговування: від калібрування до повірки
Технічне обслуговування обладнання необхідне з кількох причин: воно призводить до збільшення часу безвідмовної роботи, збільшення робочого часу та менших витрат на ремонт, що зрештою призводить до збільшення доходів. Неправильне обслуговування вашого обладнання може призвести до зниження ефективності його роботи, що негативно вплине на час роботи, зменшить продуктивність та збільшить витрати.
Коли обладнання знаходиться в хорошому стані, воно працює більш ефективно незалежно від типу машини. Наприклад, засмічені повітряні фільтри можуть призвести до більш інтенсивної роботи механізмів обладнання з тим самим результатом. Брудне масло не змащує так само добре, як чисте, зношені ремені прослизають, а в шлангах з’являються протікання, що призводить до збільшення витрати рідини.
У лабораторії можна зіткнутися з поломкою однієї з центрифуг. Якщо її не чистити та не обслуговувати регулярно, згодом у машині можуть накопичуватися дрібні частинки та сміття. Це може призвести до надмірної вібрації центрифуги під час використання, що може призвести до механічного пошкодження. Крім того, якщо ущільнення та прокладки на центрифузі не перевіряються регулярно і не замінюються при необхідності, вони можуть зношуватися та пошкоджуватися, що призведе до витоку рідин з машини.
Не тільки центрифуга буде пошкоджена, а й лаборант, який використовує обладнання, також опиниться у небезпечній ситуації. Регулярне очищення, перевірка та заміна зламаних або пошкоджених ущільнень та прокладок запобігають поломкам та потенційно збільшують час безвідмовної роботи та підвищують ефективність, що означає збільшення кількості годин роботи та підвищення продуктивності протягом цих годин.
Збільшення часу безвідмовної роботи та підвищення ефективності можуть призвести до збільшення доходів та зниження експлуатаційних витрат, включаючи витрати на експлуатацію обладнання, заміну чи ремонт деталей або потенційну втрату продуктивності через непередбачені простої. Ця економія може істотно вплинути на прибуток бізнесу. Різниця ще суттєвіша, якщо компанія використовує велику кількість обладнання.
Види обслуговування та ремонту лабораторного обладнання
Хоча деякі експерти можуть погодитися з тим, скільки існує різних типів технічного обслуговування, можна розділити технічне обслуговування кілька поширених типів. Вони можуть включати:
- Профілактичне обслуговування
- Прогностичне обслуговування
- Коригуюче обслуговування
- Технічне обслуговування станом
Профілактика
Прогнозоване обслуговування
Прогнозне обслуговування (PdM) використовує дані та аналітику для прогнозування моменту виходу обладнання з ладу. Це дозволяє зробити ремонт або заміну до того, як станеться збій.
При профілактичному обслуговуванні використовуються такі інструменти, як датчики та пристрої моніторингу для збору даних про продуктивність обладнання, які потім аналізуються для виявлення потенційних проблем. PdM може допомогти визначити, яке обладнання має пройти технічне обслуговування, перш ніж воно вийде з ладу, скорочуючи час простою та витрати на ремонт.
Коригуюче обслуговування
Коригуюче обслуговування (KM) використовується для ремонту обладнання, яке вже зламалося або працює неправильно і зазвичай проводиться незаплановано. Включає ремонт, усунення несправностей, розбирання, регулювання, заміну і повторне регулювання.
Цей тип технічного обслуговування часто виконується через відмову обладнання або несподівану поломку або через відсутність плану технічного обслуговування, або через те, що частина обладнання виходить з ладу до планового огляду або технічного обслуговування. Це дорожче за профілактичне обслуговування.
Деякі лабораторії часто покладаються на KM більше, ніж будь-який інший тип обслуговування устаткування. Однак опора виключно на коригуюче обслуговування замість балансу профілактичного та коригувального обслуговування має недоліки.
Хоча коригуюче обслуговування може бути ефективним для швидкого ремонту обладнання, яке має легкодоступні та замінні деталі, воно також може призвести до несподіваного та дорогого простою. Зазвичай рекомендується, щоб 80% зусиль з технічного обслуговування було зосереджено на профілактичних заходах, а 20% — на діях, що коригують.
Технічне обслуговування за станом
Технічне обслуговування стану (CBM) засноване на стані обладнання з використанням даних та моніторингу для визначення того, коли саме буде потрібно догляд, та аналогічно профілактичному обслуговуванню. Проте це залежить від планового технічного обслуговування. Натомість він використовує моніторинг та дані, щоб визначити, коли обладнання може вийти з ладу, та запланувати технічне обслуговування на цей час.
Хоча технічне обслуговування за станом та профілактичне обслуговування часто порівнюють через деяку схожість, між ними є деякі ключові відмінності. Зокрема, метод вимірювання, що використовується.
Прогнозне обслуговування включає використання конкретних формул та показань датчиків (наприклад, температури, вібрації та шуму) для визначення необхідності технічного обслуговування. Потім завдання з технічного обслуговування виконуються на основі аналізу цих параметрів, що робить прогнозне обслуговування точнішою формою догляду, оскільки воно передбачає майбутні вимоги до технічного обслуговування.
З іншого боку, технічне обслуговування станом ґрунтується виключно на показаннях датчиків у реальному часі. Як тільки показання перевищують встановлений поріг, для вирішення проблеми спрямовується обслуговуючий персонал. Цей підхід означає, що обслуговування лабораторного обладнання виконується лише за потреби, на відміну від профілактичного обслуговування, яке передбачає майбутні потреби в обслуговуванні.
Технічне обслуговування повністю
Технічне обслуговування вщент (RTF) є протилежністю профілактичного обслуговування і передбачає очікування виходу обладнання з ладу перед виконанням будь-якого ремонту або заміни. Це продумана та продумана стратегія, розроблена для мінімізації загальних витрат на технічне обслуговування.
Метод «робота до відмови» передбачає наявність запасних частин і персоналу для заміни компонентів, що вийшли з ладу, і забезпечення працездатності обладнання. Цей підхід не слід плутати з реактивним обслуговуванням, оскільки існує продуманий план, що дозволяє активу працювати вщент. Ця стратегія корисна для будь-якого обладнання, яке не становить загрози безпеці у разі відмови або поломки і не суттєво впливає на виробництво у разі його поломки.
RTF зазвичай не рекомендується, так як він збільшує ймовірність відмови обладнання та простою (фактично, він практично робить ставку на виникнення збою), а в довгостроковій перспективі може виявитися більш дорогим і трудомістким.
Чи є різниця між ремонтом та технічним обслуговуванням?
Ремонт та технічне обслуговування необхідні для оптимальної роботи обладнання. Проте між цими двома термінами є певні відмінності.
Ремонт – це дії для відновлення належної працездатності устаткування. Вони призначені для того, щоб повернути щось зламане у оптимальні робочі умови. Об’єм необхідного ремонту залежить від типу несправності обладнання. Деякі ремонти можуть бути дорожчими за інші, і їх вартість залежатиме від основної причини несправності.
Існує два основних типи відмови: повний та частковий. Повна відмова відноситься до ситуацій, коли обладнання повністю непридатне для використання і не може виконувати своє призначення, доки не буде відремонтовано. Повна відмова зазвичай призводить до незапланованого простою та аварійного технічного обслуговування, яке може виявитися дорогим.
Часткова відмова відноситься до ситуацій, коли обладнання до певної міри все ще функціонує, але воно або небезпечно, або працює не так ефективно, як повинно. Зазвичай рекомендується усувати часткові збої якнайшвидше, оскільки це не дозволить збою призвести до повного виходу з ладу в невідповідний момент.
Навпаки, технічне обслуговування зберігає функціональність, продуктивність та безпеку обладнання протягом усього терміну його служби. Основна мета технічного обслуговування – запобігти проведенню капітального чи позапланового ремонту шляхом підтримки активів у хорошому робочому стані. Профілактичне обслуговування проводиться регулярно, щоб забезпечити підтримку обладнання в оптимальному стані, оскільки багато несправностей обладнання можна запобігти шляхом регулярного технічного обслуговування обладнання.
Процедури технічного обслуговування та документація
Часто існують різні процедури технічного обслуговування різних частин устаткування. Вони можуть бути засновані на точному типі інструменту та його використанні. Процедура може включати очищення, мастило, перевірку, тестування, калібрування та багато іншого.
Виробник часто включає або надає рекомендації щодо обслуговування обладнання. Однак для кожної одиниці обладнання повинен бути встановлений докладний графік технічного обслуговування, і ці графіки слід дотримуватись та фіксувати, щоб забезпечити проведення регулярного технічного обслуговування. Це може містити набір інструкцій або кроків, які необхідно виконати для виконання технічного обслуговування певної частини обладнання.
Різні типи документації щодо процедур технічного обслуговування різняться і можуть бути як простими, наприклад, контрольний список завдань, які необхідно виконати, так і складними, як докладний процес з етапами та діаграмами усунення несправностей. Це може включати:
Контрольні списки: прості документи, у яких перелічені завдання, необхідні конкретної одиниці устаткування. Зазвичай вони використовуються як короткий довідковий посібник для виконання завдань з технічного обслуговування.
Посібники з технічного обслуговування: докладні документи, що містять інформацію про конкретні завдання з технічного обслуговування, необхідні конкретної одиниці обладнання. Зазвичай вони включають інструкції, діаграми та інструкції з усунення несправностей.
Графіки технічного обслуговування: документи, де описується рекомендований графік технічного обслуговування певного устаткування. Вони можуть містити частоту виконання кожного завдання, очікувану тривалість кожного завдання, а також конкретні необхідні інструменти та матеріали.
Робочі інструкції: докладні документи, що містять покрокові інструкції щодо виконання конкретних завдань з технічного обслуговування. Вони часто включають діаграми та зображення та використовуються для навчання технічних фахівців правильному обслуговуванню обладнання.
Паспорти безпеки (SDS): документи, що містять інформацію про загрози безпеці, пов’язані з конкретною частиною обладнання або конкретною хімічною речовиною або матеріалом, що використовується при обслуговуванні.
Записи про технічне обслуговування: Записи для відстеження технічного обслуговування на обладнанні. Вони включають дату, час, виконану задачу та техніка, що виконав завдання.
До якої б форми документації ви не мали доступу, в ній повинні бути описані завдання, які необхідно виконати, необхідні інструменти та матеріали, а також будь-які запобіжні заходи, які необхідно вжити. Він має бути спроектований таким чином, щоб забезпечити правильне та ефективне виконання технічного обслуговування, продовжити термін служби обладнання та запобігти поломкам.
Графіки технічного обслуговування
Графіки технічного обслуговування обладнання визначають, коли і як часто обладнання слід перевіряти, обслуговувати та ремонтувати. Вони забезпечують підтримку обладнання у хорошому робочому стані та зводять до мінімуму потенційні збої обладнання та непередбачені простої. Ці графіки можуть відрізнятися залежно від типу обладнання, способу його використання та середовища, в якому воно працює.
При складанні графіків технічного обслуговування обладнання слід враховувати кілька факторів, зокрема:
Частота використання обладнання та інтенсивність його використання можуть впливати на частоту технічного обслуговування. Устаткування, яке часто використовується або працює в суворих умовах, може вимагати частого обслуговування.
Виробники часто надають рекомендації з графіків технічного обслуговування, ґрунтуючись на своїх знаннях про обладнання та середовище, в якому воно працює.
Старе обладнання може вимагати частого обслуговування, оскільки воно з більшою ймовірністю зношуватиметься або вже матиме значне зношування в результаті попереднього використання.
Прилади, що працюють у суворих умовах (наприклад, у зонах з високими температурами, високою вологістю або великою кількістю пилу), можуть вимагати більш частого обслуговування.
Устаткування, яке використовується в критично важливих для безпеки програмах, наприклад, у будівництві або медичному устаткуванні, потребує більш частого обслуговування для забезпечення безпеки.
Зважайте на ці фактори при складанні графіка технічного обслуговування. У ньому мають бути зазначені тип необхідного технічного обслуговування, його частота, і навіть особа чи група, відповідальні виконання технічного обслуговування. У програмі також має бути план вирішення будь-яких проблем, що виникають між плановими технічними обслуговуваннями.
Однак графіки технічного обслуговування обладнання не висічені на камені. Їх слід періодично переглядати та оновлювати в міру необхідності, щоб враховувати зміни у використанні обладнання, його віці чи факторах навколишнього середовища.
Бухоблік, ведення обліку, діловодство
Ведення докладних записів та журналів технічного обслуговування пристрою є важливим кроком для належного обслуговування обладнання. Ви захочете включити будь-які ремонтні роботи або проблеми, що виникають, результати калібрування та випробувань, а також додаткову інформацію про запасні частини або модернізацію обладнання. Покладання відповідальності за ведення журналів технічного обслуговування обладнання на конкретну людину чи групу може допомогти забезпечити їх точність та актуальність.
Ці записи дозволяють отримати чітке уявлення про історію обслуговування вашого обладнання та виявити закономірності чи проблеми, які, можливо, необхідно усунути. Добре зберігаються записи можна використовувати як довідкову інформацію у разі відмови обладнання.
Наприклад, відстеження результатів калібрування та випробувань може надати цінну інформацію про продуктивність обладнання з часом. Цю інформацію можна використовувати для виявлення будь-яких змін у продуктивності, які вказують на проблему, яку потрібно усунути. Записи про ремонт та проблеми, що виникають, можна використовувати для виявлення типових проблем і відстеження ефективності ремонту.
Більше того, ведення детального обліку оновлень та замін обладнання може бути корисним для розуміння історії технічного обслуговування обладнання, надання інформації про те, як часто замінюються деталі, як довго вони служать, і навіть для визначення того, чи підходить обладнання до кінця свого терміну служби.
Наявність записів про технічне обслуговування також може бути корисною у разі виходу з експлуатації устаткування. При правильному документуванні запис або запис нададуть цінну інформацію для технічного фахівця, який працює з обладнанням. Записи також можна використовувати для демонстрації того, що обладнання обслуговувалося належним чином, що є дуже важливим у разі гарантійних або страхових претензій.
Також важливо створити систему регулярного зберігання та оновлення цих записів. Надійна LIMS може допомогти вам у веденні обліку. Однак існують інші методи ведення та ведення обліку технічного обслуговування всього вашого обладнання. Вони можуть включати:
Створення електронної таблиці за допомогою програмного забезпечення для роботи з електронними таблицями, як-от Microsoft Excel або Google Sheets, для запису інформації про обладнання, такої як модель, серійний номер, дата покупки, історія обслуговування та дата наступного обслуговування.
Ведення паперових записів із докладними записами по кожній одиниці обладнання, включаючи таку інформацію, як дата технічного обслуговування, опис виконаного технічного обслуговування та будь-які замінені деталі.
Використання цифрового сховища файлів для зберігання електронних копій записів про технічне обслуговування в безпечному загальному місці, наприклад, у хмарному сховищі або на спільному мережному диску.
Придбайте необхідне лабораторне обладнання та захистіть його за допомогою сервісного обслуговування
Лабораторне обладнання необхідне проведення експериментів і досліджень різних областях. Однак для правильної та безпечної роботи обладнання необхідні регулярне технічне обслуговування та загальний догляд.
Регулярне технічне обслуговування також може запобігти дорогому ремонту та заміні.
Дбаючи про інструменти, які ви використовуєте, ви можете бути впевнені, що отримуєте точні та надійні результати під час досліджень та розробок, а також створюєте безпечну, ефективну та високоякісну продукцію під час виробництва.
Бажаєте додати до своєї лабораторії відремонтоване чи нове обладнання? Технічне обслуговування є для вас серйозною турботою? Оренда з Excedr. Щорічні контракти на обслуговування та продовження можуть бути досить дорогими. Ці витрати підсумовуватимуться і часто змусять зненацька керівників лабораторій та вчених.
Часті питання про обслуговування лабораторного обладнання
Він забезпечує точні та надійні результати, продовжує термін служби обладнання, запобігає поломкам та простоям обладнання, підтримує безпеку обладнання та знижує ризик нещасних випадків, відповідає нормативним вимогам та вимогам контролю якості.
Як правило, рекомендується проводити технічне обслуговування обладнання щорічно або відповідно до рекомендацій виробника. Деякому обладнанню може знадобитися частіше обслуговування та ремонт, тоді як іншому може знадобитися менше. Встановлення графіка регулярного технічного обслуговування є важливим для забезпечення оптимальної продуктивності та безпеки обладнання.
Ознайомтеся з рекомендаціями виробника та складіть графік калібрування. Визначте частоту калібрування з урахуванням особливостей використання обладнання, рекомендацій виробника та нормативних вимог та виконуйте регулярні перевірки.
Графік технічного обслуговування встановлює рекомендовану частоту технічного обслуговування та ремонту для кожної одиниці обладнання у лабораторії. Він призначений для забезпечення належного обслуговування та правильного функціонування обладнання, а також для запобігання потенційним збоям та простоям обладнання.
Існує кілька методів ведення детального обліку, включаючи електронні таблиці, програмне забезпечення баз даних, паперові записи, зберігання цифрових файлів та регулярні перевірки. Найкраще рішення буде залежати від ваших конкретних потреб та переваг. Використання комбінації методів або надійної LIMS гарантує, що записи вашого обладнання будуть точними, актуальними та легко доступними.
Загальні проблеми можуть включати помилки калібрування, механічні несправності, помилки програмного забезпечення, проблеми з живленням, забруднення та несумісні компоненти. Щоб вирішити ці проблеми, створіть комплексний план обслуговування обладнання, що включає регулярне калібрування, перевірку, очищення та оновлення програмного забезпечення.
Запобігання поломкам обладнання включає планування регулярного профілактичного обслуговування, навчання користувачів правильному використанню та поводженню з обладнанням, а також використання високоякісних компонентів, наприклад тих, які рекомендовані виробником. Також важливо регулярно чистити обладнання.
Подібно до запобігання поломкам обладнання, ви можете забезпечити ефективну роботу своїх інструментів, плануючи регулярне профілактичне обслуговування та адекватне очищення обладнання. Крім того, переконайтеся, що обладнання використовується та зберігається у відповідних умовах навколишнього середовища, регулярно калібрується, захищене від стрибків напруги або коливань та регулярно оновлюється при появі нового програмного забезпечення.
Дізнайтеся у виробника, чи має мережу авторизованих технічних фахівців, які можуть надавати послуги з технічного обслуговування та ремонту, виконайте пошук в Інтернеті за каталогами, веб-сайтами та форумами з обслуговування обладнання або попросіть рекомендації у колег та інших фахівців.
При визначенні того, настав час замінити частину обладнання, ви можете використовувати кілька факторів. До них відносяться вік, продуктивність, вартість обслуговування, доступність запасних частин, технологічні досягнення, проблеми безпеки та вимоги відповідності. Ці фактори можуть допомогти вам визначити, настав час замінити інструмент.
Вам потрібно спочатку визначити проблему. Це може включати перелік усіх можливих пояснень поломки, після чого вам слід спробувати зібрати якомога більше даних. Це може допомогти вам виключити можливі відповіді та виявити проблему. Після виявлення причини слід звернутися до авторизованого та сертифікованого фахівця або поговорити з виробником. Залежно від вашого сервісного обслуговування, ви можете попросити виробника надати запасний інструмент під час ремонту.